Cypr- raj dla turystów

Cypr to zarówno wyspa, jak i państwo na Morzu Śródziemnym. Coraz więcej turystów decyduje się spędzić tam urlop z wielu przyczyn. Cypr to doskonała, a przede wszystkim tańsza, alternatywa dla Egiptu czy Tunezji. Wysokie temperatury i piaszczyste plaże zachęcają do przyjazdu  zwłaszcza latem. Z kolei w chłodniejsze miesiące przybywa tu wielu miłośników historii, by zwiedzić zabytki pamiętające bardzo odległe czasy.

Miastem, z którego można rozpocząć zwiedzanie Cypru, jest Limassol. Obok ciekawych zabytków, znajduje się tu wiele klubów i kawiarenek, które zapewniają rozrywkę turystom wypoczywającym na plaży. Tych, którzy przybywają na Cypr głównie po to, by zwiedzać, zachwycą pozostałości starożytnego miasta Kurion. Osobom chcącym odpocząć w ciszy spodoba się na pewno atmosfera miasta Paphos. Na uwagę zasługuje miejscowe stanowisko archeologiczne, gdzie zobaczyć warto między innymi mozaiki podłogowe- pozostałości czasów starożytnych. Aby zobaczyć więcej ciekawych zabytków, trzeba wybrać się do jednego z muzeów: etnograficznego, bizantyjskiego lub regionu Paphos. Z miasta bardzo łatwo dotrzeć na pobliski Półwysep Akamas i znajdującą się tam plażę Lara Beach. Jedną z atrakcji, z jakich warto tu skorzystać jest niewątpliwie Jeep Safari. Odważni kierowcy mogą wypożyczyć samochód i sami pokierować wyprawą. Pozostali decydują się korzystać z usług miejscowych organizatorów. Atrakcją w czasie pobytu na Cyprze będzie też wyprawa do Larnaki. To jedno z większych miast o ciekawej historii. Jej bliższe poznanie umożliwiają zabytki takie jak Akwedukt Kamares, Muzeum Agios Lazaros czy Meczet Ali Kebira. Po zwiedzeniu miasta każdemu przyda się wypoczynek na plaży. Te w Larnace są wyjątkowo piękne i zachęcają do pozostania tu na dłużej. W planach wycieczki na Cypr powinno się znaleźć czas  na pobyt w Nikozji- mieście znajdującym się w centralnej części wyspy. Mnóstwo tu miejsc, które upamiętniają bogatą historię kraju. Należą do nich między innymi Katedra Św. Jana, Muzeum Bizantyjskie i Muzeum Cypru. W tym ostatnim obejrzeć można liczne ciekawe znaleziska archeologiczne i historyczne dokumentujące najdawniejsze dzieje kultury Cypru. Turyści, którzy po raz kolejny przyjeżdżają na wyspę, robią to często dla tutejszej kuchni. W pełni można poznać jej smak, udając się do mniejszych lokali czy tawern. Zamówieniem będzie prawie zawsze tak zwane meze. Może być daniem mięsnym, warzywnym, rybnym lub mieszanym. Charakterystyczne jest to, że kelnerzy nie podają od razu wszystkiego, a co pewien czas przynoszą kolejne porcje. Chociaż są one niewielkich rozmiarów, mało kto jest w stanie tak naprawdę spróbować każdej. Meze obejmuje też napoje, a więc przede wszystkim kawę, wino i piwo, oraz deser.

Na Cyprze nie sposób się nudzić. Wakacje upłyną na plażowaniu, zwiedzaniu zabytków i smakowaniu specjałów tutejszej kuchni.