Dubrownik- chorwacki skarb

Dubrownik to miasto położone na południu Chorwacji. Liczy sobie półtora tysiąca lat i od niepamiętnych czasów przyciąga rzesze turystów. Niektórzy uważają je za jedno z najpiękniejszych na świecie i co roku spędzają tu wakacje. Dubrownik oferuje piękne czyste plaże, lazurową wodę i mnóstwo interesujących zabytków. Nic dziwnego, że zwany bywa perłą Adriatyku.

Zwiedzanie warto rozpocząć od wejścia na mury obronne, z których roztacza się niezwykła panorama miasta. Widać stąd wszystkie najważniejsze zabytki, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by tu właśnie zaplanować kolejność ich zwiedzania. Na Stare Miasto prowadzą bramy. Do najbardziej znanych zalicza się brama Pile, którą zdobi posąg św. Błażeja, patrona Dubrownika. Wchodząc na starówkę tą bramą, znajdziemy się na jednej z najsłynniejszych ulic miasta- Stradun. W oczy rzuca się przede wszystkim marmurowy bruk. W pobliżu znajduje się Wielka Studnia Onforio, zbudowana w XV wieku, oraz bar lodowy o takiej samej nazwie. W gorące dni to doskonałe miejsce do odpoczynku po wyczerpujących spacerach ulicami Starego Miasta. Z lodu wykonano tam ściany, krzesła, a także sam bar. Zanim goście przestąpią próg baru, dostają rękawiczki i ciepłe okrycia. Do zabytków wartych uwagi zalicza się też kościół św. Błażeja oraz  klasztor Franciszkanów. W tym ostatnim mieści się najstarsza apteka w całej Europie. Z pewnością warto na własne oczy zobaczyć wieżę Minceta, najwyższą wieżę obronną na terenie miasta.

Dubrownik oferuje mnóstwo atrakcji również nocą. Aby z nich skorzystać, wystarczy po prostu udać się na Stare Miasto. Z pewnością trafimy na pokazy lokalnych artystów, wśród których najliczniejsze grupy stanowią połykacze ognia, tancerze, aktorzy teatralni i śpiewacy. Na starówce mieści się niejeden klub, gdzie na niezapomnianą rozrywkę liczyć mogą fani różnych gatunków muzyki. Wielbicieli elektronicznego brzmienia zaprasza klub Ravelin, a dźwięków latynoskich- klub Fuego. Zarówno nocą, jak i w dzień, na brak rozrywki nie można narzekać na plażach. Do najchętniej wybieranych przez turystów należą Banje oraz Copacabana. Ta ostatnia znajduje się w okolicy pełnej zieleni- na półwyspie Lapad.

Wycieczka do Dubrownika to doskonała okazja do spróbowania miejscowej kuchni. W mieście działa wiele barów i restauracji oferujących pyszne jedzenie za przystępną cenę. Do potraw, które warto spróbować zaliczają się zielona menestra- danie z kapusty kiszonej i mięsa, truflowe risotto i sałatka z owoców morza. Do chętnie zamawianych deserów należą pudding z pigwy oraz Rozata- mleczny krem. Popularnością cieszy się też lokalne wino Plavac Mali.

Wśród pamiątek, które wielu turystów przywozi z podróży do Dubrownika, na pierwsze miejsce wysuwają się krawaty. Ich wynalezienie Chorwaci przypisują sobie. Oprócz krawatów przywieźć można sól morską, wytwarzaną w sposób, który stosowali już mieszkańcy starożytnego Rzymu. Inne cenne pamiątki, często przywożone przez turystów to miejscowe alkohole, oliwy czy ceramika.

Dubrownik z pewnością zasługuje na miano perły Adriatyku. To miasto oferuje turystom wiele atrakcji i atmosferę, którą trudno zapomnieć. Dlatego tak wielu z nich chętnie tu powraca, by spędzić kolejny urlop.