Irlandia – zamki, dudy i piwo. Czy tylko?

Irlandia po otwarciu granic w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego stała się krajem bardziej dostępnym Polakom, nie tylko pod kątem turystycznym, ale także – zarobkowym. Warto jednak, obok gospodarczych walorów tego kraju, podkreślić jego zalety turystyczne i historyczne. To miejsce, w którym ciężko być usatysfakcjonowanym po kilkudniowym pobycie, a niedosyt pozostaje stale.

Położenie i historia

Irlandia to państwo zajmujące w znacznej części wyspę o tej samej nazwie. Warto wspomnieć, że na wyspie Irlandia leży również część Wielkie Brytanii – Północna Irlandia. Kraj o długiej i niesamowicie ciekawej historii zamieszkuje prawie 5 milionów ludności. Pierwsze informacje o bytności na lądzie pojawiają się już w 8000 p.n.e. Świadczy to o ogromnej wartości historycznej Irlandii. Widać to nie tylko w kronikach i dokumentach, ale również naocznie zwiedzając wiele doskonale zachowanych budowli.

Deszczowo, ale pięknie

Turystów najczęściej zniechęca klimat Irlandii. W środowisku Europejczyków funkcjonuje wiele sarkastycznych żartów na temat pogody podczas urlopu w tym kraju – deszcz nie opuści nas na krok, a słońce (jeśli w ogóle zaszczyci nas swoją obecnością) będzie tylko lekko przebijać przez chmury. Niestety jest w tym część prawdy, ponieważ irlandzki klimat cechują duża wilgotność, niskie amplitudy temperatur (w lipcu od 13 do 16 stopni) i spora część dni deszczowych w roku. To jednak nie powinno zniechęcać prawdziwych fanów historii.

Historia architektury

Zacznijmy od wspominanych w tytule zamków. Irlandia to nie tylko zamki, ale również kościoły i inne obiekty architektoniczne, sięgające początków ery nowożytnej. Poruszając się autem możemy zwiedzić niemal całą Irlandię, oglądając jej najważniejsze zabytki. Jednym z nich jest Muckross House w Killarney, czy Clonmacnoise – klasztor o początkach powstania w granicach VI w. n.e. Długowieczność obiektów świadczy o doskonałej wiedzy, inteligencji i sprawności technicznej ówcześnie zamieszkujące Irlandię ludności. Warto czerpać od nich wzorce nawet dziś.

Kultura i muzyka

Irlandia to przede wszystkim kult tradycyjnej muzyki irish, pełnej radości, naturalności i śpiewnych legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie od kilkuset lat. Będąc w centrum kultury irlandzkiej, wchłaniamy jej baśniowość i niepowtarzalność. Warto zajść do prawdziwej restauracji, bądź pubu, w którym z pewnością usłyszymy muzykę na żywo.

Must be – Guinnes Storehouse

Będąc w Irlandii nie w sposób ominąć te miejsce. To najpopularniejsza atrakcja tego kraju, a turyści wychodzą z niej w stu procentach ukontentowani. Muzeum ukazujące historię produkcji słynnego piwa oraz historii browarniczej to gratka nie tylko dla miłośników jasnobrązowego napoju, ale również każdego turysty. Wycieczka kończy się darmową pintą Guinessa. Na zdrowie!

Atrakcje dla dzieci

Rodziny z dziećmi przed wizytą w Irlandii mogą obawiać się długich tras, nieciekawej pogody i braku atrakcji dla najmłodszych. Nic bardziej mylnego. W Dublinie znajdziemy m. in. wspaniałe, liczące prawie 200 lat ZOO, a także wiele rozwiniętych stref z zabawami dla dzieci – tam na pewno nie będą się nudzić.