Pora na Czarnogórę

Góry, mnóstwo słońca, lazurowe wody Morza Adriatyckiego- to tylko niewielka część atrakcji, na które liczyć mogą turyści planujący urlop na Półwyspie Bałkańskim. Każdego roku wielu z nich spędza go w Bułgarii, Chorwacji cz Grecji. Zdarza się, że w ramach jednodniowej wycieczki, lub po drodze, gdy jadą własnym samochodem, zatrzymują się w Czarnogórze i ulegają urokowi tego maleńkiego kraju. Na następne wakacje przyjeżdżają właśnie tu. Co takiego kryje w sobie Czarnogóra, że z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów?

Atrakcji turystycznych jest tu pod dostatkiem. Zadowolone z pobytu będą zarówno osoby chcące aktywnie zwiedzać zabytki, jak i te, które preferują wypoczynek na plaży. Nie zawiodą się także amatorzy sportów wodnych, bo uprawiać można je w wielu specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Czarnogóra budzi zachwyt miłośników górskich krajobrazów oraz dzikiej przyrody. Wyprawy do tego malutkiego państwa nie zapomną na pewno wielbiciele dobrej kuchni, która oferuje niezwykłe bogactwo smaków. Dominują w niej świeże warzywa, a jednym z ulubionych dań jest grillowana jagnięcina. Koniecznie trzeba spróbować miejscowego miodu, bo uchodzi za jeden z najsmaczniejszych na Bałkanach.

Organizując samodzielnie wycieczkę do Czarnogóry, warto ułożyć sobie plan podróży. Liczba miejsc, które uda się zwiedzić, zależy między innymi od ilość czasu, jaki można na ten cel przeznaczyć. Chociaż kraj jest mały, oferuje turystom wiele zabytków i innego rodzaju atrakcji godnych uwagi.
Zwiedzanie Czarnogóry można rozpocząć od Kotoru. To średniowieczne miasto zwane jest w niektórych przewodnikach ,,małym Dubrownikiem”, ze względu na zabudowę podobną do tej, jaką możemy ujrzeć w chorwackim kurorcie. Wśród wielu cennych zabytków na uwagę zasługują cerkwie: św. Łukasza i Matki Boskiej od Zdrowia. Zwiedzić warto też katedrę romańską św. Tyfona oraz twierdzę św. Jana, znajdującą się w górnej części starówki. Twierdza znajduje się na wysokości 260 m n.p.m.i rozciąga się z niej wspaniały widok na ogromną zatokę Morza Adriatyckiego- Bokę Kotorską.  Niektórzy decydują się zwiedzić Kotor, odbywając rejs po zatoce. Jednak wtedy trudno poczuć atmosferę średniowiecznej starówki tego miasta, zaliczanej do jednej z piękniejszych nad Adriatykiem.

Miastem, w którym większość turystów chce spędzić chociaż jeden dzień w czasie wyjazdu do Czarnogóry, jest z pewnością Budva. To jeden z popularniejszych kurortów na mapie kraju. Stąd też  trudno znaleźć tu miejsca ciche i wolne od tłumów spragnionych słońca turystów. Można tu spędzić czas na zakupach i plażowaniu, ale warto poświęcić chwilkę na spacer po starówce połączony z wejściem na mury miejskie. Dopiero z samej góry widać piękno Budvy i całej okolicy. W pobliżu miasta znajduje się wyspa św. Stefana. Jej fotografie często pojawiają się na plakatach zachęcających do przyjazdu do Czarnogóry. Dominuje tu kamienna zabudowa, a dachy domów pokryte są charakterystycznymi dla Bałkanów czerwonymi dachówkami.

Do obowiązkowych atrakcji, których nie sposób ominąć, zwiedzając Czarnogórę, należą okolice rzeki Tary. Warto tu przyjechać, by z bliska zobaczyć kanion, zaliczany do najwyższych w Europie, a także ogromnych rozmiarów most przęsłowy. Wzdłuż rzeki Tary latem organizowane są spływy kajakowe oraz rafting, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów poszukujących wrażeń.

Innym miejscem, do którego każdego roku przybywa wielu turystów jest Monastyr Ostrog. To prawosławne sanktuarium znajduje się we wnęce skalnej, w dolinie rzeki Zeta. Wśród mieszkańców Bałkanów uchodzi za miejsce cudów. Co ciekawe, chętnie przyjeżdżają tu zarówno wyznawcy prawosławia, jak i katolicy oraz muzułmanie. Ostrog to klasztor, którego wnętrza zdobią liczne freski i ikony.

Coraz więcej osób wybiera Czarnogórę ze względu na orientalny charakter południowej części kraju. W poszukiwaniu egzotycznych klimatów warto udać się do Ulcinj. Znajduje się tu sporo meczetów, a minarety już z oddali rzucają się w oczy. W miejscowej kuchni dominują smaki orientalne. Na turystów czeka długa plaża pełna drobnego piasku, bo Ulcinj to znany ośrodek wypoczynkowy. Niedaleko leży największe jezioro w tej części Europy- Jezioro Szkoderskie. Pobyt w okolicy to szansa na bliski kontakt z przyrodą, bo tu właśnie znajduje się jeden z kliku parków narodowych na terenie Czarnogóry.
Pozostałe, chętnie odwiedzane przez turystów, położone są na północy kraju. Pierwszy z nich, Park Narodowy Durmitor, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei Park Lovcen jest zdecydowanie mniejszy, przez co na jego zwiedzanie można przeznaczyć nieco mniej czasu.

Czarnogóra to dla mieszkańców Europy interesujący kierunek wakacyjnych podróży. Przyciąga dosyć niskimi cenami, a także i tym, że łatwo tu dojechać, nawet własnym samochodem. Wciąż przybywa tu mniej turystów niż na przykład do Grecji czy Chorwacji, więc bez trudu można odpocząć w spokojnej atmosferze.