Rosja – podróż na dłużej

Jadąc do Rosji musimy liczyć się z tym, że aby zwiedzić ją w sposób satysfakcjonujący, musimy poświęcić jej dużo czasu. Tydzień to może zbyt mało, dwa tygodnie – lepiej, choć wielu znawców Rosji i jej zakątków twierdzi, że jedynie spędzenie w niej dłuższego czasu np. kilku miesięcy pozwala poznać jej specyfikę, historię i skrywane serce.

Na pierwszy raz – Moskwa

Jeśli nie planujesz dłuższego pobytu w Rosji, z pewnością Twój pierwszy wybór padnie na Moskwę, stolicę państwa największego na świecie. W Moskwie mieszka ponad 12 milionów ludności, nie licząc niezarejestrowanych mieszkańców, nielegalnych imigrantów itp. Powierzchnia około 2,5 tys. kilometrów kwadratowych podzielona jest na 12 okręgów i 123 rejony. Wielkość miasta niesie za sobą liczne atrakcje, m. in. aż 600 świątyń różnych wyznań, wpisany na listę UNESCO Kreml i Plac Czerwony oraz wiele innych atrakcji. Jednym z mankamentów pobytu w Rosji, często podnoszonym przez turystów, są ceny. Niestety, jest to stolica droga, ale bardzo wyjątkowa. Bycie w niej przynajmniej kilka dni pozwala poczuć i zobaczyć na własne oczy potęgę luksusowej Rosji i jej mieszkańców

Potęga historii

Aby zobaczyć Rosję prawdziwą, musimy nieco oddalić się od Moskwy, gdzie ogrom ludzi, pojazdów i przytłaczający konsumpcjonizm nie pozwolą nam zagłębić się w pełni w jej zabytki. W promieniu około 200 km od Rosji znajdziemy piękne miejscowości, którym należy poświęcić kolejne kilka dni. To między innymi Kostrom (znajdziemy w niej jedną z najistotniejszych prawosławnych ikon), Twer z piękną synagogą, czy Rostów Wielki. Kolejnym istotnym punkcie na mapie zwiedzania Rosji jest Astrachań i budzący podziw monastyr oraz kreml w Kazaniu (również wpisany do listy UNESCO).

Flora i fauna bez granic

Ze względu na ogromną rozpiętość terytorialną Rosji, w jej granicach znajdują się bardzo zróżnicowane formy przyrodnicze. Zamieszkuje ją także ogromna ilość gatunków zwierząt. W granicach Rosji turysta znajdzie tundrę, lasy, stepy, a także tereny subtropikalne. Największą umiejętnością jest poruszanie się po dzikich terenach Rosji. Tego typu wyprawy mają zupełnie inny nastrój, niż zwiedzanie cywilizowanych miast, a tym bardziej – Moskwy. Choć i w jej zakamarkach nie zawsze respektuje się prawa człowieka.

Rosja wypoczynkowo?

Jeśli wśród wielu z nas Rosja to przede wszystkim zima, zaśnieżony tur i para lecąca z ust, to musimy spojrzeć na ten kraj nieco szerzej. Weźmy pod uwagę fakt, że rozciąga się on na ogromnym terenie, na którym panują skrajnie zróżnicowane klimaty, od bardzo zimnego, pod ciepły, podzwrotnikowy, śródziemnomorski. I to właśnie ten drugi klimat przyciąga turystów z całego świata. Najpopularniejsze mekki turystyczne w Rosji to popularne ostatnio w mediach Soczi.

Północ dla odważnych

Syberia to kraina piękna, choć zimna. Kojarzona z ciężką i nieraz tragiczną historią zsyłek Polaków, obecnie jest zamieszkiwana w głównym i największym w okolicy ośrodku miejskim – Irkucku. Będąc w okolicy nie można zapomnieć o jeziorze Bajkał, najgłębszym na świecie (jego głębokość to 1637 m!) oraz największym zbiorniku słodkowodnym. Rejon jeziora Bajkał to perełka, atrakcja na wiele dni. Jadąc do Rosji nie zapomnijmy o odpowiednim przygotowaniu administracyjno-prawnym. Szerokiej drogi!