Wiedeń, czyli witamy nad pięknym modrym Dunajem

Każdy z nas zna i potrafi zanucić przepiękny utwór „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa. Walc napisany specjalnie dla jednego z wiedeńskich chórów po dziś dzień rozsławia Austrię na cały świat. Słuchając go przenosimy się nad tą drugą co do długości europejską rzekę, ale dzięki dogodnym połączeniom autobusowym i kolejowym oraz szybkim autostradom sami możemy znaleźć się nad Dunajem w Wiedniu i zwiedzić tę zachwycającą stolicę Austrii.

Wiedeń przez lata inspirował wielu artystów, nagrywających swe utwory, piszących wiersze i książki oraz malujących obrazy. Wystarczy wymienić takich twórców jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven czy Gustav Klimt. Nie bez powodu – wiedeńska starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto okala szeroka i ważna ulica Ringstrasse, najczęściej nazywana po prostu ringiem. Wzdłuż niej w XIX wieku powstały budynki stanowiące dziś wizytówkę miasta.

W Wiedniu warto też odwiedzić katedrę św. Szczepana z czasów gotyku, operę oraz targ Naschmarkt. Stolica Austrii to także wspaniałe rezydencje władców tego kraju, między innymi Hofburg oraz Pałac Schonbrunn z ogromnymi i niezwykle pięknymi ogrodami. Nie zapomnijmy też odwiedzić Prater, czyli centrum rozrywki i odpoczynku dla mieszkańców Wiednia.