Włochy – raj dla kochających ślady historii

Większości z nas Włochy kojarzą się przede wszystkim ze spaghetti i pizzą. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kolebka drugiej co po Grecji wielkiej cywilizacji, która stała się miejscem rozwoju wspaniałej kultury i nauki. Znaleźć można tutaj liczne zabytki oraz bajeczne krajobrazy, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Co przyciąga?

Tym,co najsilniej przyciąga turystów z całego świata właśnie do Włoch są majestatyczne zabytki, które spotkać można tutaj niemalże w każdym mieście. Nie brakuje tutaj obiektów pochodzących z czasów antycznych, z okresu średniowiecza, renesansu i baroku. Całości dopełniają przepiękne krajobrazy i bajeczne plaże. Nie można zapominać również o wyśmienitej kuchni, która oferuje nam nie tylko pizzę i spaghetti.

Klimat

Wspaniałe warunki dla wypoczynku Włochy zawdzięczają panującemu tutaj klimatowi. Lata są ciepłe, opady w tym czasie pojawiają się bardzo rzadko. Zimy nie wiążą się z silnymi mrozami. Oczywiście między poszczególnymi regionami występują spore różnice. I tak część północna to klimat umiarkowany, zaś południe Włoch to tak lubiany przez turystów klimat śródziemnomorski.

Parki narodowe

Na terenie Włoch nie brakuje pięknych parków narodowych, które są skarbnicą niesamowitych roślin i licznych zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje Parco Nazionale Gran Paradiso, który założony został w 1922 roku. Atrakcją tego miejsca są kozice, które wiosną szczególnie upodobały sobie doliny. Wprawne oko wypatrzy również orła przedniego. W dolinie Cogne urządzono natomiast ogród botaniczny, w których podziwiać można alpejskie kwiaty. Miłośnicy pieszych wycieczek górskich powinni wybrać się natomiast do Parco Nazionale dello Stelvio.

Rzym

Za jedną z największych atrakcji turystycznych Włoch uważana jest stolica tego kraju – Rzym. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych włoskich miast. Jego historia liczy ponad dwa i pół tysiąca lat i idealnie łączy się z czasami współczesnymi. Każda epoka odcisnęła na wyglądzie miasta trwały ślad – aby Rzym poznać dokładnie, potrzeba naprawdę wiele czasu. Wśród najbardziej popularnych zabytków wymienić należy Koloseum, Zamek Świętego Anioła, Forum Romanum. To również na terenie Rzymu leży najmniejsze państwo świata i jedyne państwo w państwie – Watykan.

Kuchnia

Niewątpliwą atrakcją Włoch jest również tutejsza kuchnia, która ukształtowana została przez wielowiekową historię. Każdy z dwudziestu regionów tego pięknego kraju może poszczycić się własnymi przepisami, które nieraz pochodzą sprzed wielu wieków. Przemierzając Włochy, na każdym kroku będą nam towarzyszyć niesamowite smaki i zapachy. Wspomnieć trzeba chociażby pierożki tortellini, lasagne, ravioli i rozmaite makarony. Włochy to również kraj serów, które często kształtują niesamowity smak potraw. To właśnie w leżącej we Włoszech Kampanii wytwarza się przepyszną mozzarellę. Z Lombardii pochodzi natomiast ser Gorgonzola.

Włoska kuchnia chętnie sięga po pomidory, cebulę i czosnek. Nie zapomina się tutaj o ziołach, wśród których królują oregano i bazylia. Podstawą wielu dań jest pyszna oliwa, którą produkuje się na południu Włoch.