Wycieczka do Macedonii

Na Bałkany w celach wypoczynkowych przyjeżdża każdego roku coraz więcej osób. To z pewnością jeden z tych regionów na mapie Europy, które oferują mnóstwo atrakcji dla odwiedzających. Turyści spragnieni słońca, pięknych krajobrazów i pozostałości antycznych zabytków mają tu w czym wybierać. Bułgaria, Chorwacja czy Grecja to kraje, które od dawna cieszą się wielką popularnością wśród osób planujących wycieczkę na Bałkany. Kto pragnie wypocząć z dala od zgiełku wielkich kurortów, decyduje się odwiedzić Czarnogórę, Albanię lub Macedonię. To dużo mniejsze państwa, jednak również atrakcyjne dla turystów, choć przez wielu z nich jeszcze nie odkryte.

Macedonia to sporna nazwa. Określa się nią zarówno państwo istniejące w Europie od czasu rozpadu Jugosławii, jak i grecką prowincję. Ten malutki kraj, pełen gór i jezior, leży w samym sercu Bałkanów. Słońce przygrzewa to przez większą część roku, co z pewnością zachęca do odwiedzenia tej części Półwyspu. Republika Macedonii to miejsce, gdzie wschód styka się z zachodem, a prawosławie z islamem. Atmosferę orientu czuć zwłaszcza tam, gdzie mieszkają mniejszości narodowe: Albańczycy i Turcy, a więc przede wszystkim we wschodniej części kraju.

Zwiedzanie Macedonii warto rozpocząć od stolicy- Skopje. Miasto składa się z dwóch części połączonych zabytkowym kamiennym mostem wznoszącym się nad rzeką Wadar. Z pewnością na uwagę zasługuje urocza starówka- Čaršija. Dominują tu wąskie ulice i parterowe budynki. Straganów i sklepów jest pod dostatkiem, podobnie jak i przytulnych kawiarenek, serwujących kawę po turecku, rakiję i inne przysmaki lokalnej kuchni. W dalszej części wycieczki po Macedonii warto zobaczyć Kanion Matka, który od stolicy dzieli tylko 15 km. Można tam łatwo dojechać samochodem, a nawet miejskim autobusem. Na obszarze większym niż 500 ha znajduje się mnóstwo atrakcji dla turystów. Przy tamie na rzece Treska ma swój początek wyjątkowa trasa spacerowa. Im dalej, tym ciekawiej. Na odwiedzających czekają dochodzące do 176 m długości jaskinie. Na dłużej warto zatrzymać się przy cerkwi św. Mikołaja oraz przy średniowiecznych monasterach. Matka to kanion skalisty, więc na pewno spodoba się miłośnikom wspinaczki, którzy nie będą się tu nudzić. Na chętnych czekają też wycieczki łodzią lub kajakiem. Doskonałe miejsce do odpoczynku to okolice jeziora Matka. Relaks z pewnością przyda się każdemu, kto pragnie kontynuować zwiedzanie Macedonii.

Dalszą część wycieczki warto poświęcić na zwiedzenie dwóch pięknych, leżących blisko siebie miast, Ochrydy i Bitoli. W tym drugim nowoczesność przeplata się z odległą przeszłością, o której przypominają ruiny antycznych i osmańskich zabytków. Bitola to jedno z większych macedońskich miast, a zarazem najstarsze. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej osób, przede wszystkim dla niepowtarzalnej atmosfery. Z kolei Ochryda cieszy się od dawna opinią najpiękniejszego miasta w całej Macedonii. Zyskała sobie miano Perły Bałkanów. Razem z Jeziorem Ochrydzkim stanowi część światowego dziedzictwa UNESCO. Na turystów czeka tu mnóstwo zabytków. Interesującym obiektem jest cerkiew św. Jana z Kaneo, ze względu na architekturę i pełne uroku wnętrze. Budowla stanowi połączenie dwóch stylów: bizantyjskiego i armeńskiego. Jej wnętrze wypełniają liczne rzeźby oraz freski. Wycieczkę do Macedonii oraz zwiedzanie Ochrydy warto zaplanować na sierpień, by wziąć udział w festiwalu Balkan Music Square. Odbywa się wtedy mnóstwo, również darmowych, koncertów w różnych częściach miasta. Dodatkowe atrakcje są więc na wyciągnięcie ręki. Latem, gdy sezon turystyczny w pełni, lokalni organizatorzy oferują wycieczki łodzią po Jeziorze Ochrydzkim. W ten sposób można dotrzeć do klasztoru św. Nauma, innego ciekawego zabytku tej części Bałkanów. Miłym zakończeniem pobytu w mieście będzie spacer ulicą Klimenta Ochrydzkiego i wizyta w jednej z wielu znajdujących się tutaj restauracji. Królują w nich potrawy kuchni bałkańskiej, a więc między innymi sałatka szopska czy tavce grave- zapiekanka z fasoli i warzyw. Z napojów koniecznie trzeba zamówić kieliszek znanego na całym świecie macedońskiego wina Tikveš.

Wszyscy, którzy lubią orientalne klimaty, powinni zaplanować krótką wyprawę do pobliskiej Strugi. Charakterystycznym elementem tutejszej architektury są wieże minaretów. W mieście kilka razy w ciągu dnia słychać nawoływania muezina do modlitwy. Trudno się temu dziwić, ponieważ wśród mieszkańców Strugi przeważa albańska mniejszość wyznania muzułmańskiego. To właśnie jedno z tych miejsc w Macedonii, gdzie stykają się obie kultury i religie, wschodnia i zachodnia.