Bornholm- wyspa pełna słońca

Majorka Północy to nazwa dobrze znana każdemu miłośnikowi podróżowania. Tak właśnie określa się często duńską wyspę Bornholm, położoną na Morzu Bałtyckim, całkiem blisko Polski. Dni słonecznych tu nie brakuje, a lato trwa długo i jest z reguły ciepłe. Jednak nie tylko pogoda sprawia, że na Bornholm każdego roku przybywa coraz więcej turystów. Chociaż wyspa jest niewielka, oferuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom mnóstwo atrakcji.

Łagodny klimat, tak charakterystyczny dla Bornholmu, umożliwia zwiedzanie wyspy na różne sposoby. Turyści chętnie wybierają spacery lub jazdę na rowerze. Można też zdecydować się na jazdę autobusem, bo sieć autobusowa jest tu wyjątkowo dobrze rozwinięta. Przy ładnej pogodzie z pewnością warto iść na spacer, bo tylko to pozwoli z bliska zobaczyć interesujące zakątki. Przechadzka po jednej z wielu specjalnie wyznaczonych ścieżek to doskonała okazja do kontaktu z piękną przyrodą. Charakteryzuje się ona ogromną różnorodnością. Na północy wyspy dominują klify, a w centralnej części znajduje się ogromnych rozmiarów las Almindingen. Południowo- wschodnia część Bornholmu przypadnie do gustu każdemu, kto lubi czyste i piaszczyste plaże.

Dużym zainteresowaniem turystów, również tych najmłodszych, cieszy się ciąg plażowy od miejscowości Balka do Duodee. Chętnie przybywają tu amatorzy sportów wodnych ze względu na doskonałe warunki do uprawiania dyscyplin takich jak windsurfing, żeglarstwo czy nurkowanie. Na wyspie spodoba się także zwolennikom gry w golfa, na których czekają zadbane pola golfowe. Warto wspomnieć też o wędkarzach, których spotkać można w każdej mniejszej lub większej nadmorskiej miejscowości. Morze, liczne jeziora i potoki kryją w sobie wiele cennych gatunków ryb. Jednak turyści planujący przyjechać na wyspę, by uprawiać wędkarstwo, powinni na początku zapoznać się z miejscowymi przepisami.

Lato na wyspie upływa pod znakiem wielu imprez kulturalnych. Zaliczają się do nich między innymi festyny i koncerty, przyciągające fanów różnych gatunków muzyki. W planie wycieczki po Bornholmie warto uwzględnić na pewno miasteczko Nexø. Do głównych atrakcji należy wizyta w Muzeum Żeglarstwa oraz w parku motyli i kwiatów pełnym egzotycznych okazów. Kolejną atrakcyjną dla turystów miejscowością jest Svaneke. W okolicy znajduje się Joboland- centrum rozrywki, w którym nikt nie będzie narzekał na nudę. Do najważniejszych atrakcji zaliczają się zoo, aquapark, pole do gry w minigolfa oraz tor wspinaczkowy. Kontynuując zwiedzanie wyspy, warto zatrzymać się na dłużej w Gudhjem. Chociaż miasto słynie przede wszystkim z wędzarni ryb, ma do zaoferowania znacznie więcej. Znajduje się tu Muzeum Rolnictwa, Bornholmskie Centrum Średniowiecza oraz Muzeum Olufa Hosta, znanego malarza. Atrakcją, dla której na wyspę przybywa wielu miłośników historii , są średniowieczne ruiny zamku Hammershus. Wznoszą się one na skałach, więc trudno nie zachwycić się pięknem tutejszego krajobrazu. Uwagę osób zwiedzających Bornholm przyciągają również lokalne kościoły, szczególnie te zbudowane na planie koła. Z pewnością zobaczyć warto też najstarszy kościół na całej wyspie- Aa Kirke. W tym celu trzeba pojechać do miasteczka Aakirkeby, zwanego również miastem kwiatów. Dziś okolica ta słynie głównie z multimedialnego centrum przyrodniczego, czyli obiektu Naturbornholm. Można tu dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat geologicznych dziejów wyspy, a także bliżej poznać miejscową przyrodę i prześledzić jej rozwój na przestrzeni wieków. W skład centrum wchodzą trzy sale wystawowe: odkryć, przeszłości i teraźniejszości. W każdej z nich na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Wśród najważniejszych warto wymienić między innymi podróż w czasie, interaktywne gry oraz ciekawe eksponaty. Za sprawą nowoczesnej technologii poznanie zakamarków miejscowej przyrody okazuje się sprawą niezwykle przyjemną.
Niedaleko Bornholmu znajdują się trzy malutkie wysepki Christiansø, Frederiksø oraz Græsholm. Rejs na nie to jedna z atrakcji, na którą warto zdecydować się podczas wizyty na Bornholmie. To dobre miejsce do odpoczynku dla osób lubiących spędzać wolny czas w ciszy i w otoczeniu przyrody.

Bornholm leży w niewielkie odległości od Polski, więc bardzo łatwo natknąć się tam na turystów z naszego kraju. Niektórzy spędzają tam każdy urlop, inni dopiero poznają wyspę, stopniowo ulegają jej urokowi i zazwyczaj decydują się na ponowne odwiedziny. Turyści są tu mile widziani o każdej porze roku. Zawsze czekają na nich miejsca noclegowe w licznych hotelach, pensjonatach czy domkach letniskowych. Nie brakuje restauracji i kawiarenek serwujących różnorodne dania i napoje.