Grecja i jej walory turystyczne

Cyceron, jeden z najznamienitszych filozofów rzymskich, powiedział, mając na myśli Ateny, że gdziekolwiek tuta wstąpimy, wszędzie spotkamy się ze wspomnieniem historii. Zdanie to idealnie pasuje do całej Grecji, która od wielu lat uważana jest za istny raj turystyczny. Nie brakuje tutaj ruin świątyń, klasztorów, bajecznych plaż i przepięknej przyrody. Poznajmy Grecję bliżej.

Położenie

Grecja leży na Półwyspie Bałkańskim. Zalicza się do niej również Wyspy Jońskie oraz trzy duże archipelagi: Sporady Południowe, Sporady Północne oraz Cyklady. Oprócz tego w skład jej terytorium wchodzi również ponad dwa tysiące mniejszych wysp. Państwo oblewane jest przez wody trzech mórz: Jońskiego, Egejskiego i Śródziemnego. To właśnie bliskość morza sprawia, że wielu turystów tak chętnie przybywa do Grecji. Grecja zachwyca również licznymi zatokami, wysokimi górami, które poprzecinane są głębokimi dolinami. Charakterystycznym elementem krajobrazu są również wapienne skały, na których wypatrzeć można kolczaste zarośla. Grecja to również aromatyczne zioła, które spotkać można tutaj na każdym kroku.

Dlaczego jest tak popularna?

Grecja jest dla Polaków nie tylko piękna, ale również egzotyczna. Nie znajdziemy u nas tyle słońca i bezchmurnego nieba co właśnie w Grecji, nie spotkamy gajów oliwnych i rosnących dziko ziół, które aromatyzują powietrze. Decydując się na wakacje w Grecji, najlepiej podróżować po niej samochodem. Na terenie państwa nie brakuje licznych wypożyczalni.

Morze

Aby w pełni poznać Grecję i skorzystać z posiadanych przez nią walorów, koniecznie trzeba wybrać się nad morze. Nie chodzi przy tym o leżenie na plaży. Grecja to bowiem istny raj dla tych osób, które kochają nurkowanie. Greckie wybrzeże, które ciągnie się przez blisko czternaście tysięcy kilometrów, to przejrzysta, idealnie czysta woda, pod którą można zobaczyć bajecznie kolorowe ryby, langusty, ośmiornice czy homary. Nie umiesz nurkować? Nic straconego. Na całym wybrzeżu działają szkoły nurkowania, które oferują również wypożyczenie sprzętu. Najlepsze warunki dla nurków panują na wyspie Chalkidiki, która położona jest nieopodal słynnej Riwiery Olimpijskiej.

Kuchnia

Niewątpliwą atrakcją Grecji jest również jej wspaniała kuchnia, która pachnie ziołami, doskonałą oliwą i przepysznym serem. Co warto tutaj skosztować? Pyszne są greckie sałatki, wśród których prym wiedzę ta przyrządzona ze świeżych warzyw, oliwek i niezwykle aromatycznego sera feta. Spróbować trzeba też sałatki z fasoli – ambelosalata. Częstym dodatkiem do przyrządzanych tutaj sałatek jest także mięta oraz arbuz, który doskonale komponuje się ze wspomnianą już fetą. Taka sałatka jest świetnym orzeźwieniem w upalne dni. Typowym greckim daniem jest musaka. Potrawę tą przygotowuje się z bakłażanów, ziemniaków i mielonego mięsa baraniego. Warto dodać, że Grecy doprawiają ją nieco inaczej niż Polacy – typowym dodatkiem jest cynamon, który nam kojarzy się raczej z szarlotką.

Grecja to kraj niesamowitych aromatów, historii i uśmiechniętych, tryskających energią ludzi. Wakacje tutaj na pewno będą udane!