Litwa

Litwa to jeden z naszych najbliższych sąsiadów i kraj z pewnością wart odwiedzenia. Nieduża odległość i brak przeszkód w przekroczeniu granicy zwiększa atrakcyjność Litwy i zachęca, aby spędzić w niej długi weekend, czy dwutygodniowy urlop. Zapraszamy do zapoznania się z garścią informacji na temat zwiedzania Litwy i jej największych atrakcji.

Informacje ogólne

Litwa jest stosunkowo niewielkim państwem o powierzchni 65 tys. kilometrów kwadratowych z liczbą ludności sięgającą prawie 3 milionów. Ukształtowanie terenu Litwy charakteryzuje się stałą, niską wysokością oraz licznymi zbiornikami wodnymi – rzekami i jeziorami. Najwyższy punkt Litwy to Wysoka Góra o wypiętrzeniu na poziomie 293,84 m. n.p.m. Klimat przypomina klimat Polski, umiarkowany, z charakterystycznym silnym wiatrem i zmianami pogody. Wpływ klimatu turystykę nie jest bez znaczenia. Główne formy rekreacji na Litwie to wyprawy rowerowe i piesze oraz zwiedzanie miast, miasteczek i wsi.

Wilno – perełka wśród państw bałtyckich

Zazwyczaj rozpoczynając zwiedzanie kraju, kierujemy się do jego stolicy. Miasto stołeczne to miasto dobrze doinwestowane, rozwijające się, będące ośrodkiem historycznym i kulturalnym. Z uwagi na fakt, że Wilno nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej (tak jak stało się m. in. z polską stolicą), jest miastem pięknym, bardzo historycznym i wartościowym. Starówka Wilna została wpisana na listę UNESCO, jest spójne architektonicznie, w przeciwieństwie do wielu starówek znanych stolic np. Berlina, czy Paryża. Spacerując po Wilnie znajdziemy bazylikę archikatedralną, mury obronne, baszty, fortyfikacje oraz labiryntu uliczek, w których można zatonąć na wiele godzin. Powierzchnia Starego Miasta, nienaruszonego czasem wojny, to aż 255 ha.

Litewska kuchnia – rozkosz podniebienia

Litwa słynie również z wspaniałej, charakterystycznej kuchni i dziedzictwa kulinarnego. Będąc na jej terytorium, nie można pominąć degustacji kołdunów i cepelinów. Pierwsza potrawa to małe pierożki nadziewane surowym mięsem, które podaje się w rosole, natomiast cepeliny to odpowiedniki pyz ziemniaczanych. Ponadto wśród litewskich specjałów znajdują się pyszne, prozdrowotne nalewki – warto je nie tylko skosztować, ale też poznać ich receptury i spróbować zrobić je we własnym zakresie.

Góra Krzyży i Troki

Miejscem pamięci, kultu wiary, budzącym różne emocje, choć niewątpliwie wartym odwiedzenia jest Góra Krzyży. To wypiętrzenie w okolicach miasta Szawla. Góra Krzyży to miejsce pamięci po wszystkich poległych podczas powstań, kiedy władze zakazywały znakowania nagrobków znakiem chrześcijańskiego krzyża. Ważnym zabytkiem Litwy jest również zamek w Trokach, malowniczo położony na wyspie.

Kurorty turystyczne na Litwie

Tak jak w przypadku Polski, litewskie kurorty położone są nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Najpopularniejsze miejscowości to Połąga, Palanga, Kłajpeda. Rozwinięte, żyjące głównie z turystyki i handlu nadmorskiego miasta, przyciągają rzesze turystów głównie w miesiącach letnich, kiedy pogoda sprzyja spacerom i kąpielom. Fakt, że wiele z nich było kiedyś potęgami w połowie bursztynu, wpływa na ich architekturę i niepowtarzalny klimat.