Potęga Kościoła na kilkuset metrach kwadratowych

Pierwsza wizyta w Watykanie rodzi sprzeczne odczucia. Z jednej strony – jesteśmy w miejscu, w którym powstał Kościół i wydarzył się ogrom ważnych dla chrześcijaństwa wydarzeń. Z drugiej strony, budowle aż kipią przepychem i mają niewiele wspólnego z ideologią skromnego kościoła. Wejdźmy głębiej w historię Watykanu i odkryjmy atrakcyjność turystyczną małej enklawy Rzymu.

Podstawowe informacje

Jadąc do Rzymu Watykan jest jednym z obowiązkowych punktów na liście zabytków. Jest to miasto-państwo, stanowiące enklawę Rzymu o powierzchni 0,44 kilometra kwadratowego. Posiada własną głowę państwa, którą jest papież oraz ustrój polityczny – teokrację. Zapoznanie się z samymi zasadami funkcjonowania Watykanu jest istotnym punktem wycieczki do serca Kościoła rzymskokatolickiego. W Watykanie mieszka około 2000 obywateli, są to przede wszystkim zatrudnieni i mieszkający w nim duchowni, kościelni, zakonnie i gwardia. Waluta obowiązująca na jego terenie to euro.

Jak dostać się na teren Watykanu?

Od początku należy zaznaczyć, że turysta ma wstęp jedynie do określonych części Watykanu. Są to: Bazylika Św. Piotra, Muzea Watykańskie oraz Aula Pawła VI. Są to jedynie trzy atrakcje, ale tak rozległe, że na ich zwiedzenie należy poświęcić co najmniej jeden dzień. Przekraczając granicę Watykanu nie będziemy legitymowani, jest ona niewidoczna i umowna. Główną barierę stanowią gwardziści szwajcarscy (z pewnością rzucą się w oczy każdemu turyście ze względu na swój barwny, czerwono-żółto-niebieski strój) oraz ochrona ważnych punktów Watykanu.

Bazylika Św. Piotra

Pierwszym miejscem, do którego trafia każdy zaangażowany turysta, jest plac Św. Piotra. To ogromna płaszczyzna, wykończona doskonałej jakości rzeźbami i piękną fontanną. Z niego udajemy się do Bazyliki Św. Piotra. Wstęp do głównej nawy jest darmowy, obowiązują jedynie podstawowe zasady savoir-vivre – zakryte ramiona i nogi oraz zachowanie ciszy i spokoju podczas zwiedzania. Osoby zainteresowanie zwiedzaniem podziemi muszą stworzyć grupę oraz odpowiednio wcześnie zarezerwować termin.

Muzea watykańskie

Muzea Watykańskie są dostępne bez ograniczeń, oczywiście w ustalonych godzinach otwarcia. Warto powiedzieć, że w ostatnią niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny. To miejsce dla koneserów sztuki, w którym można spędzić wiele godzin na kontemplacji i smakowaniu dzieł z czasów antycznych, starożytnego Egiptu, czy włoskiego renesansu. Wizyta w muzeach wiążę się z obejrzeniem pięknej Kaplicy Sykstyńskiej, ozdobionej m. in. malowidłami Michała Anioła.

Jak trafić na audiencję?

Wielu turystów, będąc w Watykanie, chce zobaczyć głowę Kościoła Rzymskokatolickiego podczas audiencji. Odbywają się one w miesiącach wiosennych, letnich i wczesno-jesiennych w różnych lokalizacjach. Szczęśliwcy trafią bezproblemowo na audiencje mające miejsce na Placu Św. Piotra. Mają one bardzo specyficzny klimat, powiewające flagi i ogrom wiernych robi duże wrażenie. Audiencje organizowane są również w Aulia Pawła VI bądź w Castel Gandolfo.