Portugalia – co mam nam do zaoferowania?

Portugalia to kraj położony na skraju Europy. Przez turystów bywa często pomijany. Tymczasem okazuje się, że również wakacje spędzone w Portugalii mogą należeć do naprawdę udanych. Z całą pewnością na nudę nie da się tutaj narzekać.

Położenie

Portugalia położona jest na Półwyspie Iberyjskim. Do jej granic administracyjnych zalicza się również Azory oraz Maderę – wyspy, które znajdują się na Oceanie Atlantyckim. Na terenie kraju panuje nadmorski klimat, który sprawia, że urlop tutaj spędzony korzystnie wpłynie na nasz organizm.

Regiony turystyczne

Portugalia dzieli się na pięć regionów o znaczeniu turystycznym:

  • Lizbonę i okolice;
  • Region Północny;
  • Region Południowy;
  • Maderę;
  • archipelag Azory.

Region Północny wyróżnia się wyżynno-górzystym ukształtowaniem terenu. To właśnie z tych terenów pochodzi słynne porto, które obecnie zakupić można również w Polsce. Region Południowy to z kolei piękne plaże i temperatura wody zachęcająca do zażywania kąpieli. Do najbardziej atrakcyjnych kąpielisk zalicza się Monte Gordo, Tapira, Portimato oraz Lagos.

Dlaczego jej popularność rośnie?

Od pewnego czasu obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania Portugalią jako miejscem wakacji. Czy oznacza to, że na kraj ten zaczyna panować swoista moda? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z pewnością przyczynia się do tego fakt niezwykłej uprzejmości Portugalczyków wobec turystów. Powszechnie uważa się, że mieszkańcu Portugalii to jedni z najsympatyczniejszych ludzi na całym świecie. Jest to również kraj, w którym każdy znajdzie atrakcję dla siebie odpowiednią: liczne plaże, interesujące zabytki, urokliwe uliczki i pyszna kuchnia sprawiają, że w Portugalii nie da się nudzić.

Kuchnia

Portugalska kuchnia często jest pomijana na rzecz kuchni włoskiej czy francuskiej. Tymczasem okazuje się, że ona również jest wyjątkowo smaczna i aromatyczna. Dania, które serwowane są w Portugalii stanowią połączenie potraw, które jada się w Brazylii, Makao, Angoli oraz Mozambiku. Podstawą są więc owoce morza oraz ryby. Osoby, które nie boją się eksperymentów kulinarnych mogą zdecydować się na skosztowanie amêijoas na cataplana. Jest to danie, w którym połączono skorupiaki, kiełbasę oraz szynkę. Całość dość obficie okraszona jest sosem z pomidorów i doprawiona czosnkiem, który cieszy się tutaj dużą popularnością.

Ciekawe doznania smakowe zapewni również folar. Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z kurczakiem, kiełbasą i szynką.

Wyjątkowo smaczne są również portugalskie desery. Ich podstawą są na ogół bakalie, które dodawane są do nich w bardzo dużych ilościach. Typowym deserem dla tego kraju są pastéis de Belém – niewielkie ciasteczka, których wnętrze kryje w sobie pyszny budyniowy krem.

Kiedy jechać?

Jeżeli chcemy odwiedzić Portugalię, ale jednocześnie nie zamierzamy wydać dużej sumy pieniędzy, powinniśmy zdecydować się na wyjazd późną wiosną lub jesienią. Ceny są wówczas dużo niższe, a tłum turystów o wiele mniejszy. Nie jest to jednak dobra pora, kiedy zależy nam na zażywaniu kąpieli słonecznych – temperatura wody może być nieco zbyt niska.