Szkocja, czyli ojczyzna whisky, kraciastych spódniczek i dud

W północnej części Wielkiej Brytanii rozciąga się malownicza, górzysta kraina, która zagrała w niejednym hicie światowej kinematografii. Szkocja, bowiem to o niej mowa, jest ojczyzną wielu ciekawych tradycji i przedmiotów, takich jak chociażby tajemniczy potwór z jeziora Loch Ness, męski ubiór w postaci kraciastej spódniczki zwanej kiltem, gra na dudach i produkcja whisky. Szkockie krajobrazy wprawią w zachwyt nawet zaprawionych w bojach podróżników, a magia średniowiecznych warowni położonych w sercu doliny, nad jeziorem bez wątpienia na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tereny Szkocji zasiedlono już w piątym tysiącleciu przed naszą erą. Docierali tam Celtowie, Normanowie, Anglowie, a nawet Rzymianie. O walkach o niepodległość stoczonych przez dzielnych Szkotów można poczytać w wielu książkach, a wśród filmów szczególnie godny polecenia jest „Braveheart”, opowiadający o buncie Williama Wallace’a. Z czasem ziemia znalazła się pod wpływem Anglii, stanowiąc aż po dziś dzień część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Szkoci mają jednak własny parlament i zachowują pewną odrębność, mając chociażby własną reprezentację piłki nożnej. Największym miastem jest co prawda Glasgow, jednak funkcję stolicy pełni uroczy Edynburg.

Trudno w tym krótkim artykule wymienić wszystkie atrakcje turystyczne Szkocji i najpiękniejsze miejsca, ponieważ jest ich tak wiele. Odwiedzających nie powinien zrazić typowo wyspiarski klimat, bo po deszczu zawsze wychodzi słońce, a wraz z nim tęcza i wspaniałe widoki. Zwiedzanie warto rozpocząć w Edynburgu, posiadającym zabytkowe Stare Miasto powstałe w średniowieczu oraz nieco nowszą część – Nowe Miasto, gdzie mieszczą się budynki rządowe. W panoramie miasta wybija się zwłaszcza zamek, który w minionych wiekach pełnił rolę siedziby królów Szkocji. To właśnie tam znajduje się Kamień ze Scone, który wykorzystywano podczas koronacji.

Szukając prawdziwie szkockich klimatów koniecznie trzeba wybrać się na zachód, do doliny Glen Coe w Highlands, gdzie znajdziemy strome, górskie zbocza, wodospady i jeziora z czystą, przejrzystą wodą oraz ogromne wrzosowiska, z których słynie Szkocja. Z piękna krajobrazów słynie też górzysta wyspa Skye ze skalnymi iglicami i wybrzeżami klifowymi. Najsłynniejszym chyba symbolem Szkocji jest zamek Eilean Donan na wyspie Loch Duich, połączony z lądem za pomocą zabytkowego mostu z kamienia. To miejsce zagrało w wielu filmach. Tłumy turystów przyciąga też oczywiście Loch Ness, a wszystko za sprawą legendy o mitycznym potworze zamieszkującym to jezioro. Mimo wielu wypraw i tysięcy godzin obserwacji nadal nie udało się potwierdzić, czy stwór istnieje, czy też to tylko plotka. Coś jednak jest na rzeczy, ponieważ wiele osób zarzeka się, że zobaczyło ogromnego gada, nawet naukowcy odnotowali, że na jeziorze działy się tajemnicze wydarzenia, których pochodzenia do dziś nie ustalono. Może to właśnie nam uda się zobaczyć i nagrać potwora?