Na jarmark do Niemiec

Późna jesień kojarzy się niektórym z początkiem świątecznych przygotowań. Centra handlowe zachęcają do zakupu prezentów, próbując stworzyć namiastkę świątecznej atmosfery już na początku listopada. Jednak to nie to samo, co oferują adwentowe jarmarki w Niemczech. Magia kolorowych światełek na ulicach i liczne stragany, z których unosi się aromat grzanego wina i typowych świątecznych przysmaków, zachęcają wiele osób do przyjazdu. Niemieckie miasta czekają na turystów o tej porze roku, przygotowując dla nich specjalne oferty.
Miastem uważanym za stolicę jarmarków jest Berlin. Odbywają się one w każdej dzielnicy, a do najpopularniejszych należą Charlottenburg, Gendarmenmarkt oraz jarmark na Alexanderplatz. Na straganach można przebierać wśród drewnianych zabawek, ozdób choinkowych z piernika i aromatycznych świeczek. Do Berlina co roku przybywają tłumy turystów, by poczuć świąteczny nastrój. Kto chce uniknąć tłoku, powinien wybrać się do Budziszyna. Tu właśnie zapoczątkowano tradycję jarmarków. Początek dały im targi mięsne. Za najstarszy jarmark na terenie Niemiec uchodzi Jarmark Wacławski. Współcześnie stragany w Budziszynie stoją w kameralnym otoczeniu barokowych kamienic miasta. Królują na nich pamiątki.
Adwentowe jarmarki odbywają się w większości niemieckich miast. Słynne są też te w Hamburgu, Bremie, Lipsku czy na południu, w Bawarii.