Ukraina

Ukraina to nasz geograficzny sąsiad, o którym rzadko myślimy turystycznie. Ten jednak, kto odwiedził tereny ściśle związane historycznie z Polską, położone przy jej południowo-wschodniej granicy, wraca zachwycony, pełen wrażeń i chce tam wracać. Jak przygotować się na pierwszą wizytę na Ukrainie? Co trzeba wiedzieć i które miejsca należałoby odwiedzić?

Państwo rozległe, ale nie zaludnione

Ukraina to kraj europejski o powierzchni niemal 604 tys. kilometrów kwadratowych. Duża powierzchnia Ukraina nie idzie w parze z dużym zaludnieniem. Jej teren zamieszkuje około 42 mln obywateli, a więc jest to zbliżona ilość do zaludnienia w Polsce. Ukraina jest krajem stepowym i równinnym z niewielkimi obszarami górskimi – są to Karpaty na zachodzie oraz Góry Krymskie. Posiada dostęp do Morza Czarnego i Azowskiego.

Cieplej niż w Polsce

Jadąc szczególnie w południowe regiony Ukrainy możemy być zaskoczeni panującym tam klimatem. Przypomina on śródziemnomorskie Włochy. Wysokie temperatury, niewielkie ilości opadów oraz dostęp do morza to doskonałe połączenie dla turystów. Niestety ostatnie, polityczno-społeczne wydarzenia związane z aneksją Krymu powodują, że teren ten jest odradzany jako miejsce docelowe pobytu turystów. Warto jednak zwiedzić środkową część państwa, o wspaniałej kulturze i historii.

Przede wszystkim – natura

Na Ukrainie funkcjonuje wiele naturalnych, nienaruszonych środowisk, rezerwatów i parków krajobrazowych. Miłośnicy natury, flory i fauny mają ogromne możliwości obserwacji i niekończących się wędrówek po ukraińskich stepach i lasostepach. Lasy Polesia skrywają wiele gatunków zwierząt, niewidocznych w okolicach dużych miast, również w Polsce.

Historia i zabytki

Miłośnicy architektury i dużych miast powinni natomiast skierować się w stronę Kijowa i Lwowa. Tam bez wątpienia znajdą to, czego szukali. Kijów jest stolicą Ukrainy, a zarazem jej największym ośrodkiem kulturalnym. Jego historia sięga V wieku n.e. Warto wspomnieć, że jest to jedno z największych miast Europy, a jego ludność sięga niemal 3 milionów! To świadczy o jego rozległości i wielkości. Charakterystyczna architektura, poprzeplatana siecią tramwajów i trolejbusów, strojnymi dachami soborów i cerkwi tworzy niepowtarzalny klimat. Lwów to z kolei miasto nieco mniejsze, choć też nie małe, ale bardzo urokliwe. Lwowskie Stare Miasto wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO, jednocześnie wpisując się również na listę obowiązkowych do zobaczenia zabytków na Ukrainie. Obok Kijowa i Lwowa, warto również zwiedzić Odessę – miasto uzdrowiskowe, akademickie, przemysłowe, a więc miejsce o wielu możliwościach. Charakterystyczna dla Ukrainy wielokulturowość, wynikająca z historii, a więc współistnienie soborów, cerkwi, kościołów i synagog to bardzo charakterystyczna i unikatowa atrakcja dla miłośników historii religii.

Karpaty dla mniej leniwych

Pięknym i wartym odwiedzenia regionem są ukraińskie Karpaty, z silnie ugruntowaną tradycją góralską. Słynne i najbardziej atrakcyjne ośrodki to m. in. Tryskawiec, Tatarów, Kosów, czy Worochta.